List

گرگ

ویل راندل مدیر یک انتشارات است. یک شب در راه بازگشت به خانه ، گرگی جلو اتومبیل او آشکار شده و به ظاهر زخمی می شود. ویل از اتومبیلش پیاده شده و و به طرف گرگ که در تاریکی خوب دیده نمی شود می آید و به هنگام نزدیک شدن ، حیوان او را گاز گرفته و می گریزد. روز بعد به پزشک مراجعه کرده و زخمش پانسمان می شود.
همزمان با این حادثه ، ریموند آلدن ، رئیس جدید انتشاراتی  او را از شغل خود برکنار کرده و استوارت سوینتون را جایگزین او می کند. رفتار ویل به تدریج شبیه به گرگ می شود. او شبها در تاریکی تبدیل به گرگ شده و به مردم آسیب می رساند.
ویل یک شب ، زنش را با استوارت در حال روابط نامشروع مشاهده کرده و او را ترک می کند.
ویل با لورا ، دختر رئیس سابق اش ،دوست شده و لورا تلاش می کند که به او کمک کند. یک شب که این دو کنار هم هستند ، ویل شب به هنگام کامل شدن ماه تبدیل به گرگ شده و از خانه بیرون می پرد. صبح خود را با دستها و لباس خونین در رختخواب می بیند و فوری خانه را ترک می کند و به دیدن مردی که متخصص گرگینه ها است می رود ، تا از او راهنمائی بخواهد.
با تهدید جمعی از نویسندگان برای ترک موسسه ، رئیس ریموند آلدن ، ویل را سر کارش برمی گرداند. روز بعد او چند انگشت قطع شده داخل جیب اش پیدا کرده و می ترسد. شب هنگام بازگشت به هتل ، زنش را می بیند واز همسرش می خواهد که از او دوری کند ، زیرا وجود ویل برایش خطرناک است. سپس به اتاق خود می رود و شب را با لورا می گذراند. صبح روز بعد کارآگاه و مامورانش به اتاق او آمده و خبر می دهند که زنش به شکل وحشتناکی کشته شده است.
لورا و ویل سوار اتومبیل شده تا برای حواب به سوالات پلیس به اداره پلیس بروند. در بین راه لورا با دیدن کفش های گل آلود ویل و همچنین دی ان آ جسد که با دی ان آی یک سگ یا گرگ مخلوط شده ، متوجه می شود که قاتل خود ویل است. او ویل را به اصطبل می برد و با رضایت ویل او را با زنجیر به اصطبل بسته و خود به اداره پلیس می رود.
لورا در اداره پلیس استوارت را می بیند که چشمانش حالتی عجیب پیدا کرده و رفتارش شبیه گرگ شده است. او متوجه می شود که ویل بی گناه است و استوارت قاتل زن ویل است. او به سرعت اداره پلیس را ترک می کند.
استوارت لورا او را تعقیب می کند و به خانه پدر لورا می رود نگهبان ها را می کشد و سعی دارد لورا را نیز به قتل برساند. اما با کامل شدن ماه ، ویل تبدیل به گرگ می شود و زنجیر را پاره کرده و با استوارت گلاویز می شود. استوارت سعی می کند ویل را بکشد ، اما لورا با اسلحه یکی از نگهبانان به استوارت شلیک کرده و ویل را نجات می دهد. حالا دیگر ویل شبیه گرگ شده و به جنگل می گریزد.
پلیس به محل حادثه می آید و از لورا سوالاتی می پرسد. او به پلیس می گوید که صداهائی شنیده و از ترس به محل حادثه مراجعه نکرده است.
در صحنه پایانی فیلم چشمان لورا را میبینیم که تغییر کرده ، گوئی او نیز دارد گرگ می شود.
گرگینه : یا گرگ آدم ، موجودی افسانه ای است . انسانی است که شبها وقتی ماه کامل می شود ( همان ماه شب چهارده ) او به شکل گرگ درمی آید . وقتی گرگینه کسی را گاز بگیرد به شکلی که خون یا بزاق او وارد خون شخص شود ، او نیز تبدیل به گرگینه می شود. |
البته این حکایت خرافات و افسانه است و من نیز باور ندارم. می گویند زکریای رازی این حالت انسانی را یک نوع بیماری روانی ذکر کرده است.
*
فیلم نامه : جیم هریسون ، وسلی اشتیرک
محصول : 1994
جک نیکلسون در نقش ویل راندل
میشل وایفر در نقش لورا آلدن
جیمز اسپایدر در نقش استوارت سوینتون
کریستوفر پلومر در نقش رایموند آلدن

  Posts

März 25th, 2023

آن روز، اوّلِ نوروز

مادرم، جان و دلمآن روز سه شنبه اوّل فروردین 1402 مصادف با 21.03.2023 بود. آری اوّلین روز از نوروز. آخرین […]

März 8th, 2023

به بهانه هشتم مارس، نیمۀ شعبان، مادرم

مادرم، مهربانم، فداکارم، باید بودی و امروز « روز جهانی زن و نیمۀ شعبان » را به تو تبریک می […]

März 3rd, 2023

در رثای مادرم

دیندیرمیون قان آغلارامآنام، مهربانیم گئدیببوینو بوکوک بیر بلبلمگولوم گولوستانیم گئدیبهجران اوتوندا یانیرامروحوم، بوتون جانیم گئدیباوددا یاندی افغانیمدانبیلدی کی جانانیم گئدیبدیندیرمیون […]

Februar 23rd, 2023

نادر ابراهیمی می گوید

من در یک لحظه، غفلتا، وقتی بسیار جوان بودم و کمک کارگر فنی در صحرا، عاشق صحرا شدم. غفلتا، نمی […]

Februar 21st, 2023

هر سرانجام سرآغازی است

آتش بدون دود – جلد هفتم – هر سرانجام سرآغازی استآلنی به بهانه سردردها و سنگ کلیه های شدید که […]

Februar 20th, 2023

فرق مبارز مومن با ظالم بی ایمان

عیبِ جهانِ ما: عیبِ جهانِ ما این است که هنوز در برابر مردِ واقعی، دستکم یک نامرد وجود دارد و […]

Februar 18th, 2023

آتش بدون دود – جلد ششم

آتش بدون دود – کتاب ششم – هرگز آرام نخواهی گرفتآلنی – مارال، همراه با تحصیل و سخت کوشی در […]

Februar 17th, 2023

آتش بدون دود- جلد پنجم

عبداللّه مای لس: نخستین ترکمنی که به مجلس شورا راه یافت و سالها به خاطر مشروطیت مبارزه کرد. به همین […]

Februar 11th, 2023

آتش بدون دود – جلد پنجم – حرکت از نو

آلنی و مارال در تهران سرگرمِ تحصیل و سیاست هستند. دخترشان آیناز در اینجه برون کنار مادربزرگش ملّان زندگی می […]

Februar 1st, 2023

آتش بدون دود – کتاب چهارم

از عشق سخن باید گفتهمیشه از عشق سخن باید گفت.می گوید: عشق ترجیع بندی ست که هیچ رُجعتی در آن […]