List

می گویند از دانه های گیاه خردل ، نوعی ادویه تهیه می شود که به عنوان چاشنی غذا  از آن استافاده می شود. باز می گویند همین خردل موجب می شود که غذا در دهان خوشمزه و لذت بخش شود. باز هم می گویند که این چاشنی یکی از افزودنی های محبوب غذاهایی چون ساندویچ و سوسیس و این و آن و .. است. همچنین می گویند دانه های این گیاه درمان بسیاری از مشکلات بدن است.
اما من هرگز مزه این چاشنی را نچشیده ام. زیرا از این ماده زرد رنگ و تلخ مزه می ترسم. از این کلمه « خردل » می ترسم. ایا می دانید چرا ؟ چون این ماده را همیشه با پیشوندیا پسوندهایی همچون  « گاز » و « سلاح شیمیایی » و « کشنده » و غیره شنیده ام. آری کشنده و مرگبار . در طول هشت سال جنگ ایران و عراق ، زیر سایه ی شوم صدام حسین ، جان ها فدا شدند ، چشمها سوختند ، تن ها ناقص شدند ، کردها قتل عام شدند. آنان که مردند زیر خاک آرمیدند و آنان که ماندند رنج کشیدند.
برای همین هست که خردل نمی خرم و استفاده نمی کنم . با دیدن قوطی اش در سوپرمارکت ، صدای آژیر قرمزجنگ را می شنوم  و هراسی که از بمب شیمیایی داشتم دوباره حس می کنم. در آن هنگام کاری از دستمان ساخته نبود. پدر و مادر یادمان داده بودند که حداقل فاتحه ای برای قربانیان بخوانیم و از خدا بخواهیم به داد زخمی ها برسد.
می گویند بین آدم اعضای یکدیگرند. وقتی در فرانسه و نقاط دیگر اروپا قتل و کشتاری رخ می دهد همگی متاثر شده و با آنان همدردی می کنیم . بلکه شرمنده شوند از این که نه تنها با ما همدردی نکردند و خاموش ماندند ، بلکه به عراق کمک و سلاح فروختند تا بیشتر بکشند و بیشتر زخمی کنند.
امروزه می خواینم که امریکا نگران وجود سلاح های شیمیایی در سوریه است. با خود می گویم چرا نگران مردم ما نبود. نه امریکا و نه بقیه کشورهای بشر دوست دیگر. مگر جوانان و رزمندگان ما بشر نبودند؟
می گویند : دیر رسیدن بهتر از هرگز نرسیدن است. آرزو می کنم جهان در صلح و آرامش باشد و خدا بندگانش را از بلای جنگ و بمب و سلاح حفظ کند.
29 آپریل / 10 اردیبهشت ، روز جهانی یاد بود قربانیان سلاح شیمیایی .

  Posts

Mai 16th, 2023

یوخو گؤردوم

اسفندآینین ییرمی دوققوزویدو. جان یولداشیمنان بیرلیکده اوتوروب، یئیین – یئیین بایرام خط لریمیزی یازیردوخ. معلیمیمیز بایرام تعطیلی اوچون بیرجه عالم […]

Mai 15th, 2023

به بهانۀ روز پاسداشت فردوسی

به نام خداوندِ جان و خردکزاین برتر اندیشه برنگذردبیست و پنجم اردیبهشت است و روز پاسداشت زبان فارسی و حکیم […]

Mai 11th, 2023

دلم خوش نیست غمگینم

پدرم که رفت، یاریم یتیم قادالدیم. پس از سپری شدن یک دهه، مادر نیز رفت و جیلخا یتیم قالدیم. پس […]

Mai 9th, 2023

هفتۀ گذشته بود

هفتۀ گذشته بود و روز معلّم و من همچنان دلتنگ. دلتنگ صدای مادر. مادری که صبحِ روزِ معلّم، اوّلین نفری […]

April 12th, 2023

در این شب های مبارک قدر

مادرم، عزیزی که رفتی و دیدارت به قیامت ماند، دلم از دوری ات عجیب تنگ می شود. پس از گذشت […]

April 4th, 2023

سالی که گذشت

حکیم عمر خیام می فرماید:« از دی  که گذشت هیچ از او یاد مکن» درست میفرماید. امّا آن دی  که […]

März 25th, 2023

آن روز، اوّلِ نوروز

مادرم، جان و دلمآن روز سه شنبه اوّل فروردین 1402 مصادف با 21.03.2023 بود. آری اوّلین روز از نوروز. آخرین […]

März 8th, 2023

به بهانه هشتم مارس، نیمۀ شعبان، مادرم

مادرم، مهربانم، فداکارم، باید بودی و امروز « روز جهانی زن و نیمۀ شعبان » را به تو تبریک می […]

März 3rd, 2023

در رثای مادرم

دیندیرمیون قان آغلارامآنام، مهربانیم گئدیببوینو بوکوک بیر بلبلمگولوم گولوستانیم گئدیبهجران اوتوندا یانیرامروحوم، بوتون جانیم گئدیباوددا یاندی افغانیمدانبیلدی کی جانانیم گئدیبدیندیرمیون […]

Februar 23rd, 2023

نادر ابراهیمی می گوید

من در یک لحظه، غفلتا، وقتی بسیار جوان بودم و کمک کارگر فنی در صحرا، عاشق صحرا شدم. غفلتا، نمی […]